KONSERWACJA I UŻYTKOWANIE
Wskazówki dotyczące pielęgnacji i konserwacji okien i drzwi.
Uwaga!
Użytkownik okien i drzwi ma również wpływ na bezawaryjne funkcjonowanie stolarki. Uprzejmie prosimy o przestrzeganie zaleceń użytkowania i konserwacji.
Profile okien i drzwi
Zabrudzenia powstające w zwykły sposób np. w trakcie montażu czy użytkowania okien można usunąć wodą z dostępnymi w sklepach środkami czyszczącymi w płynie, które nie zawierają środków ciernych. Nie wolno stosować środków o właściwościach ściernych lub środków czyszczących mogących rozmiękczyć tworzywo PCW. Czyszczenie możliwe jest wyłącznie za pomocą środka bez właściwości rozpuszczających to może spowodować skazy na profilach i zażółcenia.
Profili kolorowych, nie wolno czyścić suchymi lub rysującymi środkami pomocniczymi, ponieważ grozi to uszkodzeniem powierzchni. Ponadto czyszczenie na sucho sprzyja przyciąganiu pyłu. Używanie benzyny ekstrakcyjnej, rozpuszczalników, nitro lub środków rozmiękczających zabronione.
Uwaga!
Folie zabezpieczającą profile należy bezzwłocznie po montażu usunąć z profili okiennych. Pozostawienie folii zabezpieczających może prowadzić do reakcji chemicznych (ekspozycja na światło słoneczne, czy też wysokie temperatury), które to spowodują zespolenie folii z powłoką profilu. W wyniku tej reakcji nie da się usunąć folii bez uszkodzenia powłoki profilu.
Uszczelki:
Uszczelki w Państwa oknach są z materiału o nazwie EPDM. Charakteryzuje się on dużą odpornością na różne czynniki atmosferyczne. W celu utrzymania swoich właściwości należy poddawać je następującym zabiegom konserwacyjnym:
- Regularnie przemywać letnią wodą z płynem do mycia naczyń w celu usunięcia zabrudzeń i kurzu.
- 2 razy do roku przesmarować powierzchnie uszczelek wazeliną techniczną.
- W przypadku, gdy uszczelka wysunęła się ze szczeliny mocującej można ją z powrotem wcisnąć kciukiem na przeznaczone do tego miejsce zaczynając od miejsca, w którym uszczelka jest jeszcze zamocowana.Uwaga! Należy unikać używania ostro zakończonych przedmiotów, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia uszczelki.
Szyby
Szyby myć letnią wodą z płynem do czyszczenia szyb. Nie należy używać proszków do szorowania oraz agresywnych środków zawierających rozpuszczalniki. Nie skrobać szyb żadnymi przedmiotami, które mogą spowodować trwałe nie do usunięcia rysy i uszkodzenia powierzchni szyby.
Okucia
Państwa okna wyposażone zostały w wysokiej jakości okucia obwiedniowe, których zadaniem jest umożliwienie prawidłowego funkcjonowania okien w długim okresie czasu. W związku z tym nie należy zapominać o regularnych, przeprowadzanych raz w roku zabiegach konserwacyjnych. Należą do nich:
▪ usuwanie zabrudzeń i smarowanie ruchomych elementów okuć (można stosować wazelinę techniczną,
▪ smar lub olej maszynowy bez zawartości żywicy i kwasów); ▪ sprawdzenie śrub mocujących klamkę ( w razie potrzeby ich
dokręcenie);
▪ regulacja położenia skrzydeł o ile istnieje taka potrzeba (konstrukcja
budynku jak i okna w całym okresie użytkowania poddawane są działaniu różnych sił fizycznych, dlatego niezbędne są pewne korekty położenia skrzydeł w stosunku do ościeżnicy w celu zapewnienia ich sprawnego funkcjonowania).
Elementy okucia należy regularnie kontrolować pod kątem odpowiedniego zamocowania oraz stopnia zużycia i w razie potrzeby dokręcić wkręty mocujące. W przypadku uszkodzenia okuć trzeba dokonać wymiany niesprawnych elementów. Aby okucie służyło nam długie lata, wymaga odpowiedniej dbałości i konserwacji:
– należy chronić je przed zanieczyszczeniem pyłem, gipsem lub kurzem podczas prac remontowo-budowlanych,
– do czyszczenia okien nie należy używać środków agresywnych, mogących uszkodzić powłokę antykorozyjną okuć,
– przynajmniej 1x w roku wszystkie elementy oznaczone (kropelka na Rys. 7) należy nasmarować olejem do konserwacji okuć.