Konserwacja i użytkowanie okien « Framex

KONSERWACJA I UŻYTKOWANIE

Wskazówki dotyczące pielęgnacji i konserwacji okien i drzwi.

Uwaga!

Użytkownik okien i drzwi ma również wpływ na bezawaryjne funkcjonowanie stolarki. Uprzejmie prosimy o przestrzeganie zaleceń użytkowania i konserwacji.

Profile okien i drzwi

Zabrudzenia powstające w zwykły sposób np. w trakcie montażu czy użytkowania okien można usunąć wodą z dostępnymi w sklepach środkami czyszczącymi w płynie, które nie zawierają środków ciernych. Nie wolno stosować środków o właściwościach ściernych lub środków czyszczących mogących rozmiękczyć tworzywo PCW. Czyszczenie możliwe jest wyłącznie za pomocą środka bez właściwości rozpuszczających to może spowodować skazy na profilach i zażółcenia.

Profili kolorowych, nie wolno czyścić suchymi lub rysującymi środkami pomocniczymi, ponieważ grozi to uszkodzeniem powierzchni. Ponadto czyszczenie na sucho sprzyja przyciąganiu pyłu. Używanie benzyny ekstrakcyjnej, rozpuszczalników, nitro lub środków rozmiękczających zabronione.

Uwaga!

Folie zabezpieczającą profile należy bezzwłocznie po montażu usunąć z profili okiennych. Pozostawienie folii zabezpieczających może prowadzić do reakcji chemicznych (ekspozycja na światło słoneczne, czy też wysokie temperatury), które to spowodują zespolenie folii z powłoką profilu. W wyniku tej reakcji nie da się usunąć folii bez uszkodzenia powłoki profilu.

Uszczelki:

Uszczelki w Państwa oknach są z materiału o nazwie EPDM. Charakteryzuje się on dużą odpornością na różne czynniki atmosferyczne. W celu utrzymania swoich właściwości należy poddawać je następującym zabiegom konserwacyjnym:

  • Regularnie przemywać letnią wodą z płynem do mycia naczyń w celu usunięcia zabrudzeń i kurzu.
  • 2 razy do roku przesmarować powierzchnie uszczelek wazeliną techniczną.
  • W przypadku, gdy uszczelka wysunęła się ze szczeliny mocującej można ją z powrotem wcisnąć kciukiem na przeznaczone do tego miejsce zaczynając od miejsca, w którym uszczelka jest jeszcze zamocowana.Uwaga! Należy unikać używania ostro zakończonych przedmiotów, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia uszczelki.

Szyby

Szyby myć letnią wodą z płynem do czyszczenia szyb. Nie należy używać proszków do szorowania oraz agresywnych środków zawierających rozpuszczalniki. Nie skrobać szyb żadnymi przedmiotami, które mogą spowodować trwałe nie do usunięcia rysy i uszkodzenia powierzchni szyby.

Okucia

Państwa okna wyposażone zostały w wysokiej jakości okucia obwiedniowe, których zadaniem jest umożliwienie prawidłowego funkcjonowania okien w długim okresie czasu. W związku z tym nie należy zapominać o regularnych, przeprowadzanych raz w roku zabiegach konserwacyjnych. Należą do nich:

▪ usuwanie zabrudzeń i smarowanie ruchomych elementów okuć (można stosować wazelinę techniczną,

▪ smar lub olej maszynowy bez zawartości żywicy i kwasów); ▪ sprawdzenie śrub mocujących klamkę ( w razie potrzeby ich

dokręcenie);
▪ regulacja położenia skrzydeł o ile istnieje taka potrzeba (konstrukcja

budynku jak i okna w całym okresie użytkowania poddawane są działaniu różnych sił fizycznych, dlatego niezbędne są pewne korekty położenia skrzydeł w stosunku do ościeżnicy w celu zapewnienia ich sprawnego funkcjonowania).

Elementy okucia należy regularnie kontrolować pod kątem odpowiedniego zamocowania oraz stopnia zużycia i w razie potrzeby dokręcić wkręty mocujące. W przypadku uszkodzenia okuć trzeba dokonać wymiany niesprawnych elementów. Aby okucie służyło nam długie lata, wymaga odpowiedniej dbałości i konserwacji:

– należy chronić je przed zanieczyszczeniem pyłem, gipsem lub kurzem podczas prac remontowo-budowlanych,

– do czyszczenia okien nie należy używać środków agresywnych, mogących uszkodzić powłokę antykorozyjną okuć,

– przynajmniej 1x w roku wszystkie elementy oznaczone (kropelka na Rys. 7) należy nasmarować olejem do konserwacji okuć.

Zapraszamy do kontaktu

Jesteśmy dostępni całą dobę przez cały rok

  • +48 91 56 10 123
  • okna@framex.pl
  • Czat on-line

Artur jaźwiński
Artur jaźwiński
12 Czerwiec 2024
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Miła i profesjonalna obsługa Grzegorza Pisarczyka reagująca szybko na zmiany i potrzeby klientów. Świetna ekipa montażowa 5/5 Uważam że, Firma FRAMEX jest godna polecenia.
Andrzej Szlepinski
Andrzej Szlepinski
5 Czerwiec 2024
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Kilka dni temu udało się nam zamknąć stan surowy.22 okna za niezłe pieniądze. Panie Grzegorzu dziękujemy za profesjonalność miłą obsługę oraz oczywiście za rabaty.A ekipa montażowa Pana Tomasza pokazała że jest marzeniem każdego przedsiębiorcy. Dzięki.
Danuta Rohde-Polanowska
Danuta Rohde-Polanowska
18 Marzec 2024
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Bardzo miła i fachowa obsługa doradztwo pod każdym względem polecam
Marek U Urbanski
Marek U Urbanski
18 Sierpień 2023
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Duże doświadczenie, wszechstronna wiedza i wysoka jakość świadczonych usług - śmiało polecam firmę Framex .Super wspołpraca z Pania Karolina Lulek
Regina Guściora
Regina Guściora
14 Sierpień 2023
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Z przyjemnością podzielę się moimi spostrzeżeniami i opinią na temat PROFESJONALNEGO DORADZTWA I PODEJŚCIA DO KLIENTA Pana Radosława Lewickiego. Jest to przedstawiciel handlowy, który z anielską cierpliwością i profesjonalizmem potrafi doradzić i doprowadzić do finalizacji przedsięwzięcia z Gwarancją satysfakcjonowaną!!!👌👏 Wielkie ukłony i podziękowania składam Panu Radosławowi Lewickiemu i życzę dalszych sukcesów zawodowych w firmie i interpersonalnych z klientami. Pozdrawiam.
Robert Moczulski
Robert Moczulski
14 Sierpień 2023
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Bardzo miła obsługa i zawsze dotrzymane terminy.Pozdrawiam.