Montaż warstwowy

 

Technika i technologia montażu warstwowego, to dokładnie to samo, co nie do końca słusznie nazywane jest również „ciepłym montażem". Od wykonania montażu w technologii warstwowej ciepła w domu nam nie przybędzie, ale co prawda, to prawda w dłuższym okresie czasu z pewnością mniej nam go będzie ubywało przez szczelinę dylatacyjną pomiędzy oknem, a murem. Dlaczego? Dlatego, że montaż warstwowy zapewnia pełną ochronę przed wilgocią warstwie termoizolacyjnej znajdującej się w szczelinie pomiędzy ramą ościeżnicy okna, a murem. Czy to jest takie ważne? Tak, to jest ważne i łatwo to sprawdzić na własnej skórze. Dosłownie. Jak? Przy pomocy dwóch rękawiczek lub zwykłej wyobraźni opartej o nasze najprostsze zimowe doświadczenia. Załóżmy na ręce w chłodny dzień wełniane rękawiczki. Jedną suchą, drugą wilgotną. Która ręka prędzej zmarznie? Podobne zjawiska zachodzą w wypełnionej pianką poliuretanową (PUR) szczelinie dylatacyjnej pomiędzy ramą okna i murem. Póki pianka jest sucha w pełni zachowuje swoje właściwości termoizolacyjne. Poddawana działaniu wilgoci, nasiąka, a jej przewodność cieplna rośnie. Powstaje tak zwany mostek termiczny.

[źródło: Vademecum Okien PVC - Andrzej Błaszczyk, Marcin Szewczuk]

Zasada „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz

Prawidłowe uszczelnienie jest efektem współdziałania warstwy zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Optymalne wyniki można osiągnąć jedynie wówczas, gdy składające się na to uszczelnienie warstwy harmonizują ze sobą zgodnie z zasadą „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz” tworząc system całościowy. Przyczynia sie on do zapobiegania powstawaniu szkód budowlanych w wyniku działania wilgoci, jak np. zagrzybienie oraz do stworzenia zdrowego klimatu wewnątrz pomieszczenia. montaż warstwowy w sposób niezawodny zapobiega powstawaniu mostków termicznych i odpowiada zalecanej przy montażu drzwi i okien zasadzie RAL "szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz".

[źródło: http://www.tremco-illbruck.pl]


Montaż warstwowy z użyciem taśmy rozprężnej

 


Warstwa zewnętrzna

Warstwa środkowa

Warstwa wewnętrzna
  
Silikon + sznur PE
  
Pianka poliuretanowa (PUR)
  
Silikon + sznur PE
  
Folia paroprzepuszczalna
  
Wełna mineralna
  
Folia paroizolacyjna
  
Folia paroprzepuszczalna EPDM
  
Korek
  
Folia paroizolacyjna EPDM
  
Taśma rozprężna
  
Taśma rozprężna
 
 Taśma rozprężna

 

Warstwa zewnętrzna - powinna zachować szczelność na intensywne opady deszczu, wiatr, promieniowanie UV, posiadać dużą elastyczność, aby przenieść ruchy połączenia w okresie lato – zima, posiadać odporność na działanie skrajnych temperatur. Warstwa ta powinna być paroprzepuszczalna, aby umożliwić odparowanie wody nagromadzonej w szczelinie na skutek dyfuzji lub nieszczelności w powłoce zewnętrznej uszczelnienia.

Warstwa środkowa - powinna być wykonana z materiałów o bardzo niskim współczynniku przewodności cieplnej. Powinna równocześnie posiadać niski współczynnik oporu dyfuzyjnego, aby umożliwić przepływ nagromadzonej w niej pary. Warstwa ta powinna być utrzymana w stanie maksymalnie suchym, ponieważ wtedy sprawdza się dobrze izolator termiczny i akustyczny.

Warstwa wewnętrzna - powinna oddzielać klimat wewnętrzny pomieszczenia od klimatu zewnętrznego. Powinna mieć dużo większy opór dyfuzyjny niż warstwa zewnętrzna, aby ograniczyć dopływ ciepłego, wilgotnego powietrza z wnętrza pomieszczenia do spoiny.

[źródło: Vademecum Okien PVC - Andrzej Błaszczyk, Marcin Szewczuk]

Framex - fakty!

 • Lider na pomorzu zachodnim >

  Firma Framex to największy i najbardziej doświadczony producent okien na pomorzu zachodnim.
 • Warunki Techniczne 2017! >

  Okna firmy Framex spełniają nowo obowiązujące, rygorystyczne warunki techniczne, które wejdą w życie z pierwszym dniem 2017 roku.
 • Okna dla domów pasywnych! >

  W naszej ofercie posiadamy okna spełniające warunki techniczne dla domów energooszczędnych oraz pasywnych.
 • Ponad 25 lat doświadczenia! >

  Budowanie marki i uznania klientów za sprawą wysokiej jakości produktów i usług nieodzownie łączy się z naszym wieloletnim doświadczeniem w branży.
 • 1

Polub Nas Na Facebook'u